Пандемія COVID-19 та обмежувальні заходи громадського здоров’я, прийняті для боротьби з розповсюдженням вірусу, негативно вплинули на психічне здоров’я та на фізичну активність багатьох людей. Дослідження, присвячені COVID-19 припускають, що зниження фізичної активності може збільшити ризик серцево-судинних захворювань та метаболічних порушень, а також інших наслідків для здоров’я. У той же час, нещодавнє дослідження, проведене в Китаї, показало, що фізична активність під час пандемії пом’якшувала негативні емоції у студентів університетів. Це вказує на наслідки, що виходять за рамки фізичного здоров’я.

Київський міський центр громадського здоров’я КМЦГЗ виділив ряд позитивних наслідків, які приносять організму прогулянки на свіжому повітрі.

Піші прогулянки – це один із найбезпечніших способів підтримувати соціальну дистанцію. Піші прогулянки приносять користь вашому тілу та мозку. Ходьба – абсолютно безкоштовна. Ризик травм, пов’язаний з ходьбою, невеликий, що робить її доступною для більшості людей, включаючи насамперед людей похилого віку. Краще починати з невеликих дистанцій, поступово просуватися до довших маршрутів.

Проста прогулянка може принести користь на багатьох рівнях. Якщо ви працюєте чи навчаєтесь з дому, ходьба може забезпечити необхідну перерву від тривалого сидіння, яке може викликати м’язову напругу та біль у шиї, плечах, руках, попереку, ногах та стегнах. Навіть 6000 кроків протягом дня допомагають знизити ризики для здоров’я діабету, серцевих захворювань, високого кров’яного тиску, інсульту і збільшення ваги. Користь, яку принесе піша прогулянка для вашого здоров’я має й інші переваги. Свіже повітря, свіжі ідеї. Одна з переваг піших прогулянок – це велика кількість свіжого повітря. Японці запропонували нову практику сінрін-Йоку, що в перекладі означає «лісові ванни» або «лісове купання». Занурюючись у споглядання мальовничих ландшафтів, ми відновлюємо втрачений зв’язок з природою і зі світом, повертаючи собі бадьорість тіла та духу. Встановлено, що сінрін-Йоку знижує залежність від медикаментів у гіпертоніків та активізує імунітет.

Експеримент професора Цин Лі на лісовій базі в Іїяма показав, що внаслідок 2-х годинного сеансу сінрін-Йоку вироблення протиракових білків збільшилася на 33-48%, причому висока активність імунної системи зберігалася протягом місяця після лісової ванни. Сінрін-Йоку допоможе у зниженні рівня кортизолу та цукру у крові, профілактиці ожиріння та метаболічного синдрому, позбутися зайвої ваги. Людина, що гуляє по лісу, швидке відновлюється після операцій, травм та інфекцій. Американський дослідник Роджер Ульріх, який вивчав особливості реабілітації пацієнтів після порожнинних операцій, встановив, що в палатах з видом на сад хворі відновлювалися швидше. За статистикою Мічиганського університету, студенти, практикуючі сінрін-Йоку, засвоюють на 20% більше матеріалу, а після 30хв. лісової ванни число помилок при розв’язанні евристичних задач знижується приблизно наполовину. Після сінрін-Йоку тривалість нічного сну збільшується на 45 хв і більше. Дослідження, проведені у Стенфорді, встановили, що лісові ванни піднімають настрій і самооцінку у 90% опитаних. При регулярних заняттях сінрін-Йоку знижується роздратування та занепокоєння, підвищується працездатність та стійкість до стресів.

Прогулянки на природі, дають можливість дихати свіжим повітрям, чого зараз так бракує в місті. Коли легеням не потрібно фільтрувати токсини та забруднення, кисень, який вони сприймають, легше засвоюється, бо він потрапляє в мозок набагато швидше. Свіже повітря очищає легені, покращує їх очищаючу дію, що так необхідно при відновленні після перенесеного COVID-19. Більш свіже повітря означає, що ваш мозок отримує поживні речовини, необхідні для більш чіткого та продуктивного мислення. Також було доведено, що свіже повітря допомагає більш ефективно перетравлювати їжу, покращує кров’яний тиск і частоту серцевих скорочень, зміцнює імунну систему, знижує рівень ожиріння і зміцнює сімейні зв’язки, що веде до більш здорового стану.

Прогулянка з кимось допоможе підняти настрій, перемогти почуття ізоляції та самотності, знижує почуття тривоги та покращує настрій. Для профілактики стомлюваності дуже допомагає усвідомлення дихання:
• Намагайтеся зосередитися на ритмі торкання ногами землі, налаштуйтеся на звуки, які ви чуєте, зробіть довгі глибокі вдихи.
• Зробіть глибокий вдих та озирніться навколо, зверніть увагу на такі дрібниці, як птахи і рослини навколо. На якусь хвилинку зупиніться, щоб просто насолодитися цим.

Доведено, що в цей момент, наше тіло розслабляється, відновлюється після стресу чи негативних емоцій. Пізніше ви зможете відчути більшу ясність розуму, необхідну для розв’язання проблем. Дослідження показують, що перебування на свіжому повітрі в оточенні природи збільшує енергію в 90% людей. Ходьба може допомогти розуму стати більш творчим та новаторським. Ви можете виявити, що нові ідеї більш ймовірно прийдуть до вас, коли ви насолоджуєтеся прогулянкою, ніж коли сидите за своїм робочим столом.

Прогулянка на свіжому повітрі підніме вам настрій, бо сприяє виробітку дофаміну та серотоніну. Це робить вас щасливішими. У проведених дослідженнях, вищий рівень позитивних емоцій був пов’язаний з меншою кількістю куріння, більшою фізичною активністю, кращою якістю сну і більшою прихильністю до лікування на початковому рівні.

На свіжому повітрі можна дати відпочинок очам. Краще дивитися на природу, тому що занадто багато часу перед екраном може сприяти втомі очей, головному болю та нечіткості зору.

Проведення великої кількості часу у приміщенні й життя в більш холодному кліматі можуть вплинути на нашу здатність отримувати вітамін D, що відіграє роль у зміцненні здоров’я кісток і зубів, підтримці імунної системи, мозку і нервової системи, регулюванні рівня інсуліну.

Прогулянка на свіжому повітрі в сонячний день допомагає відновити рівень вітаміну D. Доведено, що максимальне використання денного світла також знижує наслідки сезонного афективного розладу.

Коротка прогулянка (навіть на 5 хв) може бути дуже важливим способом відновити енергію, зосередитися і пробудити творчий потенціал. Перерва від інтенсивних роздумів та розслаблення нашого розуму може допомогти нам генерувати нові ідеї і по-новому поглянути на речі, тим самим роблячи нас більш продуктивними.

Прогулянка може значно знизити втомлюваність під час робочого дня, продовжити ваше життя. Дослідження показали, що в тих, хто регулярно гуляє у віці 50+, ймовірність смерті в найближчі 10 років на 35% нижче.

Намагайтеся гуляти перед сном (хоча б 30 хв). Це поліпшить ваш сон та покращить його якість.