Співзасновниця 0zero Анна Понікарчук, яка вже понад три роки компостує органічні відходи в себе вдома, розповіла The Village, як налагодити зручне компостування в квартирі та які йогов иди бувають.

Види компостування

За словами Ані, існує декілька видів компостування.

  • КОМПОСТЕР З БОКАШІ– ефективними мікроорганізмами, що виглядають, як порошок з висівок. З їхньою допомогою органіка не гниє, а ферментується, а тому не має неприємного запаху. Це найпростіший і найбільш доступний спосіб компостування в українських реаліях.
  • ЕЛЕКТРИЧНИЙ КОМПОСТЕР– це така собі мініпічка, яка припікає органіку й робить з неї сухий порошок за короткий час – від 6 годин до 1 дня. Мінус у тому, що така річ коштує дорожче, ніж компостер з бокашами та не продається в Україні. Також вона потребує витрат електроенергії. Але плюси в тому, що все відбувається автоматично та швидко, а на виході у вас порошок, якого легше позбутися, ніж компосту, що залишається після бокаші.
  • ВЕРМІКОМПОСТЕР– це компостер з хробаками. Головний його плюс в тому, що на виході ви отримуєте біогумус – добриво, готове до використання. Його можна змішувати із землею й використовувати для посадки домашніх рослин або додавати в ґрунт на городі. Вермікомпостер можна купити в магазині, а можна зробити самостійно з ящиків. Головне, щоб у ньому були окремі поверхи, між якими хробаки зможуть повзати.Цей вид компостування більш «екстремальний», адже за хробаками треба постійно доглядати, перевіряти, чи достатньо їм їжі, чи волога земля. Його варто сприймати як повноцінний догляд за домашньою твариною, яку не можна лишити на місяць вдома й поїхати у відпустку.

Також для органіки використовують подрібнювач їжі, що встановлюється в раковині, – диспоузер. Але він корисний тільки в тому разі, якщо сток виведений на компостну купу біля приватного будинку. Якщо ж подрібнювач встановлений у квартирі, він за фактом просто робить пюре, яке відправляється в каналізацію. Але всі часточки, більші за пісок, виловлюються та зрештою однаково відправляються на звалище, тому такі пристрої ніяк не змінюють ситуацію.

Як налагодити компостування вдома

Найпростіше й найдешевше влаштувати компостування з бокаші. Для цього потрібне спеціальне відро, що має зйомне дно та кран унизу, за допомогою якого можна злити рідину – компостний чай.

Оскільки бокаші – анаеробні мікроорганізми та функціонують без доступу кисню, кришка компостера має бути завжди щільно закрита. Її не бажано відкривати щоразу, коли потрібно викинути чергову шкірку від банана, адже це уповільнює процес компостування. Особисто я спочатку збираю органіку в звичайну миску на кухні протягом одного-двох днів (за цей час неприємний запах не з’являється), а потім відношу все це в компостер, який стоїть на балконі. У моєму компостері зручна силіконова кришка, яку можна привідкрити лише на 20%, щоб закинути нові відходи.

В ідеалі органіку потрібно подрібнювати, адже маленькі шматочки швидше ферментуються, ніж великі, проте я незавжди це роблю. Засипаючи органіку в компостер, потрібно дотримуватися технології: кожен 2–3-сантиметровий шар органіки треба присипати шаром бокаші. Після додавання нової порції органіки її потрібно трохи притиснути. Я для цього використовую звичайну давильницю для картоплі. Це дозволяє вивільнити додаткове місце у відрі для наступної порції органіки. Завдяки тому, що органіка у відрі всихається та з неї стікає компостний чай, вона починає займати менше місця.

Компостний чай потрібно обов’язково зливати раз або двічі на тиждень, але взимку через низьку температуру він утворюється рідше або його взагалі немає. Компостний чай можна використовувати як натуральне добриво для кімнатних рослин. Для цього його треба обов’язково розвести з водою у співвідношенні мінімум 1:10 або 1:20, бо він дуже концентрований і може обпекти коріння рослин.

Що не можна кидати в компостер

  • рідини: воду, лимонади, соки, йогурти
  • залишки приготовленої
    й жирної їжі
  • кістки від м’яса та риби
  • фекалії домашніх тварин
  • жири та олії

Залишки м’яса та риби за технологією кидати в компостер можна, але я не раджу цього робити, тому що від тваринних продуктів може утворюватися різкий неприємний запах.

У компостер можна викидати паперові серветки, але так, щоб їх було небагато. Тобто заповнити компостер серветками – це не ок, а кинути 1–2 серветки раз на кілька днів – це нормально.

Що далі робити з компостом

За технологією, коли відро наповнюється до кінця, йому треба дати настоятися два тижні, а потім компост закопати в землю. Але для цього треба мати друге відро на ці два тижні. Оскільки в мене лише одне відро, не чекаю два тижні, а просто йду й закопую компост одразу. Нічого страшного в цьому немає, адже процес ферментування далі продовжиться в ґрунті й до нього додатково приєднаються хробаки та мурашки.

Головне питання, куди закопувати. Я живу в багатоквартирному будинку, і біля нас є ділянка, де вирощують квіти й дерева. Тому просто домовилася з нашим двірником, сказала, що маю безкоштовне якісне добриво та можу закопувати його біля рослин у нашому дворі.

Іноді люди не розуміють, що я роблю та запитують, чи не викопую дерева. Але коли пояснюю, що закопую добриво, і вони одразу змінюють свою думку.

Якщо ви не знаєте, до кого звернутися з цього питання, то це хороший привід познайомитися з людьми, які живуть і доглядають за вашим будинком. Часто ми не знаємо навіть сусідів зі свого поверху, тож це можливість познайомитися й почати будувати зв’язки з ком’юніті свого будинку чи просто познайомитися з консьєржем, охоронцем або бабусею з вашого під’їзду (бабусі завжди все знають).

Якщо у вас є знайомі або родичі, у яких є дача, можна домовитися з ними й віддавати відро із собою. Також можна пошукати групу в фейсбуці або вайбері, де об’єднуються люди, які живуть у приватному секторі або займаються фермерством, і написати, що у вас є безкоштовне добриво. Також я знаю, що є компанії, які доставляють зелень та овочі зі своїх теплиць або грядок, і вони можуть забрати у вас органіку. В будь-якому випадку все зав’язано на спілкуванні з людьми.